Jak ušetřit za energie. Díl druhý: začněte s vytápěním a s teplou vodou

Náklady na vytápění činí ve většině domácností největší položku v celkovém účtu za energie. Platí proto, že šetřit byste měli začít zde. Dobrá rada na úvod zní: používejte vhodný typ vytápění. Vyrábět si doma teplo elektřinou, ať již přímotopy, akumulačními kamny nebo elektrokotlem a mít nezateplený dům a špatně izolující okna, je nejdražší varianta, kterou můžete mít. Elektřinou vytápějte, pokud máte zateplený dům, ve kterém bydlíte, ať již jde o dům rodinný nebo činžovní, a máte moderní okna s vysokou izolační schopností a požadujete komfort bez kompromisů. Bez toho vyhazujete peníze doslova a do písmene oknem.

Ta samá rada platí pro ty z vás, kdo hledáte nájemní bydlení. V nezatepleném domě se starými okny zaplatíte za vytápění víc než za nájem. Nebo budete mrznout. Nová okna a zateplení samozřejmě stojí nějaké peníze, ale na druhou stranu, cena vašeho domu či bytu po této modernizaci stoupne minimálně o částku, kterou jste do zateplení a nových oken investovali.

Topíte plynem? I zde se dá ušetřit

Pokud topíte plynem, vaše účty za vytápění budou nižší, ale i v tomto případě jednoznačně platí, že zateplení a nová okna vám mohou váš účet snížit minimálně o třetinu. Plynové topení je technologicky náročnější než elektrické a vyplatí se o něj pravidelně pečovat, přesněji – nechat o něj pečovat odborníky. Správné nastavení plynového kotle, jeho pravidelné roční čištění a vyregulování vaší topné soustavy jednak eliminuje rizika spojená se spalováním zemního plynu ve vašem bytě či domě a navíc zvyšuje účinnost vytápění, tedy snižuje ztráty, a v konečném důsledku snižuje váš účet za plyn.

Přestože jde již o chronicky známý fakt, musím ještě poradit: nepřetápějte byt, naopak se snažte vytvořit takové podmínky, abyste mohli teplotu, na kterou vytápíte snížit, protože snížením teploty o jeden stupeň ušetříte 6 % spotřebované energie. Abyste se cítili dobře, tedy v tepelné pohodě, i při nižších teplotách, snažte se udržovat v místnostech vyšší relativní vlhkost vzduchu – pokud máte nízkou, je vaše rezerva 2 až 3 stupně Celsia, nebo pokud máte možnost, tak si pořiďte podlahové vytápění. Je dobře známo, že pokud vám je teplo na nohy, snesete teplotu vzduchu v pokoji o jeden až tři stupně nižší. Pokud se do tak velké úpravy nechcete pouštět, teplé bačkory jsou alternativou.

A poslední rada k vytápění: když už musíte větrat, a tedy pouštět teplo pánu bohu do oken, tak větrejte krátce a intenzivně. Ztráta tepla je menší, než když větráte málo, ale dlouho.

Pozor na teplou vodu

Druhou nejvýznamnější položkou ve vašem rozpočtu na energie je ohřev vody. Zde platí dvě hlavní pravidla. Prvním je, že vodu byste měli ohřívat co nejblíže místu, kde ji spotřebováváte. Prakticky to znamená, že když je kuchyně na druhé straně domu nebo bytu, než koupelna, je úspornější a také praktičtější si do kuchyně zabudovat průtokový ohřívač vody s malým zásobníkem. V tomto případě elektrický, protože elektrické jsou jednodušší a menší.

Druhým pravidlem je, že technologie ohřevu vody – zvolený přístroj – by měl odpovídat režimu, v jakém je teplá voda čerpána. Pokud pouštíte menší množství vody častěji, je lepší čerpat vodu ze zásobníku, a je jedno, zda je to bojler, nebo zásobník napojený na plynový kotel. V opačném případě, při odběru větších množství teplé vody ne tak často je lepší průtokový ohřívač, a to spíše plynový, tedy dříve tak oblíbená karma nebo plynový kotel, kterým topíte a zároveň ohříváte vodu.

Vodu nepřehřívejte

Pokud máte vyřešen typ ohřevu a umístění ohřívače, je na dalším místě v žebříčku úspor jejich nastavení na optimální teplotu. Když nastavíte ohřívač vody přesně podle vašich požadavků, nemusíte horkou vodu míchat s vodou studenou. Pokud mícháte, tak to znamená, že vodu ohříváte zbytečně moc a elektřinou nebo plynem plýtváte. Větší problém je to u průtokových ohřívačů, protože tam vám příliš horká voda odtéká pryč, zatímco v zásobnících vám alespoň zbude.

A když už opravdu nebudete vědět, jak ušetřit ještě víc, tak stále platí: nekoupejte se, ale sprchujte, a nemyjte nádobí pod tekoucí vodou.